Ландшафтний дизайн своїми руками

Ви нарешті вирішили облагородити присадибну ділянку? Ми розповімо вам про правила ландшафтного дизайну, а також про те, як реалізувати грандіозний план по перевтіленню дачної ділянки своїми силами.

Почнемо, мабуть, з того, чого робити не варто - адже саме промахи на старті заважають подальшої реалізації проекту.

Помилки початківців

Ви можете розраховувати виключно на себе, віру в свій талант і почуття прекрасного. Однак ландшафтний дизайн - головним чином наука, і вона базується на алгоритмах, які опрацьовувалися десятиліттями. Так що розумний дизайнер вчиться на чужих помилках. Якщо ви не хочете, щоб на ділянці замість гармонії запанував хаос, прислухайтеся до рекомендацій професіоналів.

Обов'язково врахуйте всі нюанси, аж до рівня каменистости і заболоченість грунту. Якщо ви хочете посадити багаторічні рослини, зупиніть вибір на невибагливих видах. Іноді власники ділянок не враховують пори року, вважаючи, що іриси і троянди прекрасні завжди. Ні, ваша дача буде мати гарний вигляд лише з кінця травня по липень місяць, якщо ви обмежитеся вибором суто «літніх» рослин. Не нехтуйте вічнозеленими деревами і кущами, а також багатолітниками, які не втрачають чарівності ближче до зими.

Багато починаючих дизайнерів приступають до роботи, заздалегідь не намітивши план дій. В результаті такий підхід виливається в дрімучі зарості, вигорілі газони і петляють доріжки, які толком нікуди не ведуть. Дизайн - це в першу чергу чітке планування, а не гарне фото, яке ви зробите згодом.

Примхливий клімат

У досить суворому кліматі Укріани не можна робити ставку виключно на літній сезон, краще вибрати чагарники і зелені насадження, які будуть радувати око в осінньо-зимовий період. Найбільш придатними варіантами є вічнозелені рододендрон, самшит, туя або ялівець, які добре переносять холод. Якщо ви все ж вирішили випробувати свої сили в топіарі (чагарникової скульптурі), тоді ідеальним варіантом будуть рослини з дрібним листям і щільною кроною - такі як жовта акація, барбарис, глід і т.д.

Основні етапи

Чи є план? Все починається з абстрактної ідеї, яку обов'язково потрібно втілити в реальний план. Ескіз ділянки дасть уявлення про те, як все буде виглядати, коли ви закінчите роботи. Для цього зробіть необхідні заміри, перенесіть отримані дані на папір, відзначте на плані всі об'єкти - вже існуючі і ті, яким належить з'явитися в майбутньому. В ідеалі такий ескіз потрібно узгодити з топографічним планом, який складають геодезисти. Але якщо ви не збираєтеся облаштовувати ставок або альпійську гірку, можна обійтися і без цього. На плані також повинні бути відзначені всі інженерні комунікації. Щоб полегшити роботу, використовуйте спеціальні комп'ютерні програми, які дадуть можливість отримати 3D зображення всіх ваших старань.

Дендроплан

Прийшла пора скласти дендроплан, який представляє собою схему посадочних ям для зелених насаджень. Він допоможе зрозуміти, які рослини і в якій кількості слід закуповувати. Дендроплан необхідно складати, враховуючи форму, розмір, час цвітіння і колір рослин, а також стиль майбутньої ділянки (класичний, кантрі, середземноморський і ін.). Паралельно з цим намалюйте так званий креслення креслення з планом мощення (оформлення доріжок), алеями і майданчиками, а також вказівку місць, де будуть прокладені інженерні комунікації.

Підготовка ділянки

Успішна реалізація будь-якого плану залежить від уміння підготувати грунт. У випадку з ландшафтним дизайном цю тезу можна сприймати буквально.
Очистіть територію від сміття, видаліть непотрібні рослини. Для зміни рельєфу проведіть роботи з вертикального планування. А от у випадку вирівнювання майданчика не забудьте, що потрібно зробити легкий уклін, який не дозволить зайвій волозі (дощі і танення снігу) застоюватися на садовій ділянці.

Інженерно-будівельні роботи

Планування і підготовка ділянки позаду - пора братися за комунікації. Ці роботи можна виконати і своїми руками, але все ж краще перекласти їх на фахівців. Багато що залежить від складності. Якщо ви просто хочете прокласти парочку дренажних труб і встановити світильники згідно - це одне. А ось якщо ви запланували прокладку, наприклад, поливальних систем, то без допомоги не обійтися.
Лише після облаштування комунікацій приступайте до мощення доріжок, спорудження малих архітектурних форм та встановлення декоративних елементів: альтанок, гойдалок, арок, теплиць, вольєрів, фонтанів, квітників, водойм, водоспадів, альпінаріїв, садових скульптур та ін.

Посадка рослин

Це, мабуть, найприємніша, але від цього не менш відповідальна частина проекту. В першу чергу потрібно приділити увагу саджанців дерев. Далі на черзі чагарники, для яких раніше потрібно було підготувати посадкові ями. І наостанок необхідно подбати про висадку сланких і однорічних рослин.

Посів газону

Розрівнявши майданчик для газону, позбудьтеся від великих каменів і бур'янів, а потім удобрити грунт і скопайте всю площу майбутньої зеленої галявини. Потім слід ретельно утрамбувати землю: досить буде пройтися дрібним кроком по свежевскопанной землі кілька разів. На природну усадку ґрунту будуть потрібні дві-три тижні. Лише після закінчення цього часу можна приступати до посіву.

Новачкам рекомендується використовувати універсальну суміш насіння - у неї маса позитивних моментів. Вирощений з неї газон не вимагає особливого догляду, прекрасно справляється з нестачею світла і вологи, а також має стійкість навіть до сильних перепадів температур. Посіявши насіння, засипте їх зверху сухою землею - це зменшить запал підступних птахів. Не варто сподіватися, що в перший же рік ваш дачну ділянку зазеленіє першокласним газоном. Насправді протягом декількох сезонів доведеться боротися з бур'янами, які «забивають» молоду траву.

Дизайн небольших участков

П'ять соток: малий золотник, да гарний

Хто сказав, що мініатюрний ділянка не потребує свого оазисі затишку? Навколо маленьких наділів не можна споруджувати високі паркани, а також потрібно утриматися від посадки великих дерев. Замість паркану зупиніть вибір на кучерявих рослинах: живопліт послужить не тільки прикрасою, але і згладить кордону. Для п'яти соток ідеально підійде велика галявина з невеликими чагарниками і рідкісними острівцями квітів.

Десять соток: збільшені можливості

На таком участке уже можно развернуться, посадив кустарники побольше и даже плодовые деревья. Однако даже в этом случае нужно правильно расставить приоритеты и сконцентрироваться на чем-то одном – теплицах и грядках или все же на зоне отдыха.

20 соток: більше простору і відповідальності

Уявіть собі ділянку 50 на 40 метрів. Чи не правда, вражає? З одного боку, на 20 сотках вмістяться всі ваші фантазії. З іншого, велика площа вимагає грамотного розподілу функціональних зон. Буквально одна невелика помилка здатна звести нанівець всі старання - і ось вас вже переслідують відчуття цілковитого хаосу або похмурого запустіння. Найкраще в центрі розмістити якийсь об'єкт (чому б не ставок або мангального зону?), Який стане точкою відліку для всього іншого.

Поради професіоналів

Професійні ландшафтні дизайнери працюють з прицілом на певну стилістику, але стилі оформлення адаптують до тих природних і кліматичних умов, які характерні для регіону. Наприклад, тінисті сади півдня в середній смузі виглядають похмуро. Правда, це зовсім не означає, що асортимент і колірна палітра рослин підкоряються жорстким догмам.

Вибираючи рослини тих чи інших відтінків, не варто використовувати всі кольори веселки. Зупиніться на трьох кольорах, додавши білі акценти, які вигідно виділять всі інші рослини.

Дуже правильно буде узгодити всі свої рішення з іншими членами сім'ї. На «небосхил» сімейного благополуччя можуть хильнути «хмари» невдоволення, якщо у дітей не буде достатньо місця для ігор, у бабусі відберуть улюблену грядку, а тінь від часто посаджених дерев зробить марними всі креми від загару дружини.

Не бійтеся експериментувати. Додайте трохи хаосу в гармонію, або трішки асиметрії в чіткі лінії. Змішуйте елементи різних стилів: добре поєднуються між собою модерн і японський стиль або, скажімо, англійська, або пейзажний стиль і точна геометрія італійського саду.

І останнє. Ні в якому разі не сумнівайтеся в своїх силах. Так, вам навряд чи вдасться відтворити пишність королівського парку Кекенхоф на невеликому присадибній ділянці. Однак на частинку цієї розкоші все ж ви розраховувати можете. Не забувайте, що «Титанік» будували професіонали, а ковчег сконструював любитель.

2018-05-25T22:16:25+00:00